قانون جدید طلاق توافقی

قانون جدید طلاق توافقی از آذر ۱۳۹۷

قانون جدید طلاق توافقی و شرایط جدیدی که برای اخذ طلاق به صورت توافقی وضع شده در اینجا آورده شده است. قانون جدید طلاق توافقی از ابتدای آذرماه ۱۳۹۷ در تهران و اغلب شهرها به اجرا در آمده است. برای آشنایی با آخرین تغییرات قانون طلاق توافقی با ما همراه باشید.

جدیدترین شرایط طلاق توافقی از آذر ماه ۱۳۹۷

تاکنون نحوه انجام طلاق توافقی در تهران بدینگونه بود که زوجین یا وکلای آنان در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی حاضر و پس از ارسال درخواست و تعیین شعبه، به دادگاه مراجعه و اقدامات لازم را از جمله داوری، آزمایش و… انجام می‌داند که نهایتا منجر به صدور گواهی عدم امکان سازش می‌گردید. و پیرو آن طرفین، با مراجعه به دفاتر طلاق اقدام به ثبت نمودن آن می‌نمودند.

مدت زمان انجام این مراحل در صورت استفاده از وکلای دادگستری حدودا بین ۲ تا ۵ روز کاری و درغیر اینصورت اگر زوجین شخصا اقدامات فوق را انجام می‌دادند، این مراحل حدودا بین ۳ تا ۴ هفته به‌طول می‌انجامید. اما در حال حاضر با توجه به قانون جدید طلاق توافقی از مورخ ۹۷/۹/۱ طی بخشنامه ۵۵/۱۳۱۰۴/۹۰۰۰ مورخ ۹۷/۹/۵ خطاب به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، این دفاتر بدون ارائه گواهی مرکز غربالگری که اصطلاحا به آن گواهی عدم انصراف از طلاق گفته می‌شود، نمی‌توانند اقدام به ثبت دادخواست طلاق توافقی نمایند. بنابراین از این پس زوجین متقاضی طلاق توافقی از طریق ثبت نام در سایت:

zaman.behzisti.net

اقدام به انجام مراحل مشاوره و اخذ گواهی مربوطه می‌نمایند. تفاوت طلاق توافقی در حال حاضر نسبت به گذشته در اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق از مراکز مشاوره می‌باشدکه قبلا نیازی به این کار نبود. در حقیقت این گواهی در حال حاضر جزء مدارک لازم برای ثبت دادخواست طلاق توافقی می‌باشد.

مراحل اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق در مراکز مشاوره

زوجین پس از ثبت نام در سامانه تصمیم به آدرس zaman.behzisti.net و انتخاب نزدیکترین مرکز مشاوره به محل زندگی خود، وقت فوری به همراه کد رهگیری برای ایشان صادر می‌شود. زوجین در وقت مقرر در مرکز تعیین شده حضور می‌یابند و پس از تکمیل چند فرم اطلاعاتی که درخصوص علل جدایی پرسیده می‌شود، توسط کارشناسان مربوطه زوجین به کلینیک‌های تخصصی ارجاع داده می‌شوند.
کلینیک‌های مذکور پس از برگزاری حداقل ۴ جلسه مشاوره و بررسی شرایط زوجین نظر خود را کتبا اعلام می‌کنند. از این مرحله به بعد روش کار به مانند گذشته است.

طرح چند پرسش در خصوص شرایط جدید طلاق توافقی

آیا حضور زوجین در جلسات مشاوره طلاق توافقی الزامی است؟

بله، زوجین می‌باید در تعداد جلسات تعیین شده مشاوره حضور داشته باشند مگر با داشتن شرایط خاص. برای اطلاع از این شرایط با ما تماس بگیرید.

مدت زمان طلاق توافقی در شرایط جدید چقدر است؟

در شرایط فعلی و با افزوده شدن مدت زمان مشاوره تا صدور دادنامه حدودا دوماه به‌طول می‌انجامد که این مدت در صورت استفاده از وکلای دادگستری به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

آیا با داشتن وکالت در طلاق هم شرکت در جلسات مشاوره الزامی است؟

بله، ولی عدم حضور زوج یا زوجه مانع از برگزاری جلسات مشاوره نمی‌گردد و با شرایطی چون اقامت یکی از طرفین در خارج از ایران و یا … گواهی عدم انصراف از طلاق صادر می‌گردد.
برای اطلاع از دیگر شرایط مذکور با ما تماس بگیرید

درصورتی که یکی از زوجین در هیچ یک از جلسات مشاوره شرکت نکند چه باید کرد؟

با توجه به الزامی شدن حضور زوجین در جلسات مشاوره ماکلیم زوجین می‌باید در جلسات مذکور حضور داشته باشند مگر، احراز شرایط و ارائه اسنادی مبنی بر عدم امکان حضور.

(2) دیدگاه

  1. سلام، من اگه بخوام برای طلاق توافقی وکیل بگیرم، مثلا از وکلای موسسه میزان استفاده بکنم آیا باید بازم خودم قبلش از طریق این سایت وقت بگیرم؟ یا اینکه چون وکیل داریم دیگه نیازی به تعیین وقت اینترنتی نیست؟
    پیشاپیش ممنون بابت راهنمایی و پاسخگویی.

درج پاسخ