طلاق توافقی همانگونه که از نام آن پیداست، بر اساس توافق طرفین صورت می‌گیرد. زوجین قبل از حضور در دادگاه بایستی در مورد کلیه حقوق و وظایف خود بعد از طلاق تصمیم‌گیری نمایند که عبارتند از مهریه، نفقه، اجرت المثل زوجه، جهیزیه زوجه، هدایای قبل از ازدواج، مسائل مالی، حقوق، حضانت و ملاقات فرزند مشترک و نفقه وی.
بعد از حصول توافق زوجین و یا وکلای آنها به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و داد خواست طلاق توافقی را ارسال می‌نمایند. بعد از تعیین شعبه، آزمایش و مرحله داوری طی می‌گردد و پس از آن دادنامه طلاق توافقی صادر و طرفین پس از اسقاط حق تجدیدنظر خواهی و فرجام خواهی می‌توانند به دفاتر ثبت طلاق مراجعه و طلاق خود را ثبت نمایند.

طلاق وکالتی

طلاق وکالتی نوعی از طلاق توافقی است و در وکالت مذکور زوجه یا زوج با قرار دادن شروطی در وکالتنامه به طرف دیگر اجازه می‌دهند با مراجعه به وکلای دادگستری و عقد قرارداد با آنها به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایند و الباقی کارهای مربوط به طلاق را انجام دهند.قابل ذکر است حضور زوجه به واسطه انجام آزمایش بارداری الزامی است.

هزینه‌های طلاق توافقی

  1. هزینه دادرسی در دفاتر خدمات قضایی
  2. هزینه داوری
  3. هزینه آزمایشگاه ولی در صورتی که زوجه باکره باشد به جای آزمایشگاه به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود.
  4. هزینه وکلا (در صورت انتخاب وکیل)
  5. هزینه ثبت در دفاتر طلاق

شایان ذکر است گواهی عدم امکان سازش به مدت ۳ ماه اعتبار دارد یعنی اگر زوجین ظرف ۳ ماه آن را اجرا نکردند دیگر اعتباری ندارد.

از آن جایی که در طلاق توافقی زن و شوهر با توجه به شرایط و وضعیت خود به این نتیجه می‌رسند که دیگر نمی‌توانند با هم زندگی کنند بنابراین تمام شرایط مالی و غیر مالی مربوط به عقد نیز با توجه به توافق زوجین منظور می‌شود.

در صورت باقی ماندن مهریه و قید شدن در طلاق‌نامه، زوجه می‌تواند بعد از اجرای صیغه طلاق از طریق اجرای ثبت یا دادگاه مهریه خود را مطالبه نماید و نیازی به اینکه مطالبه قبل از طلاق توافقی باشد نیست.

مراحل طلاق توافقیمدارک لازم جهت طلاق توافقی

  1. شناسنامه زوجین
  2. کارت ملی زوجین
  3. عقد نامه

سخن آخر:

در صورتی که تصمیم خود را در این مورد اتخاذ نموده‌اید و به تمامی جوانب زندگی بعد از طلاق اندیشیده‌اید می‌توانید یا خود اقدام به حضور در دفاتر خدمات قضایی و دادگاه و… نمایید و یا اینکه در صورت اشتغال کاری و دلایل شخصی تمایل به حضور در دادگاه ندارید از طریق وکلا موسسه با قیمتی مناسب در کوتاه‌ترین زمان اقدام به طلاق توافقی نمایید.

وکلای موسسه هادیان عدالت در ابتدا اقدام به تنظیم توافق‌نامه بین زوجین می‌نمایند و سپس مطابق مفاد توافق‌نامه در جلسات داوری شرکت می‌نمایند و سپس در دفاتر طلاق حضور یافته و در انتها شناسنامه‌های ممهور به مهر طلاق و طلاق‌نامه را به  زوجین تحویل می‌دهند.

در صورتی که سوال دیگر در این زمینه دارید با وکلا موسسه تماس حاصل فرمایید.(تماس با ما)