بررسی علل افزایش طلاق توافقی

علت افزایش طلاق توافقی

آنچه که متاسفانه امروزه به تیتر پررنگ معضلات اجتماعی تبدیل شده است، موضوع طلاق است. هر روز در انواع رسانه‌ها می‌بینیم و می‌شنویم که آمار طلاق رو به افزایش است و این در حالی است که اکثریت این طلاق‌ها از نوع طلاق توافقی می‌باشد. هرچند که قانونگذار ما انواع مختلفی از طلاق را در قانون پیش بینی کرده است اما آنچه که باعث می‌شود زوجین در عوض راه پرپیچ و خم دادگاه‌ها برای جدایی، طلاق توافقی را انتخاب نمایند عوامل متعددی دارد.
از جمله این که در طلاق توافقی به جای این که کار زوجین به مشاجره و کشمش‌های خانوادگی برسد، در صورتی که حقیقتا تصمیم به جدایی گرفته باشند می‌توانند با توافق بر شرایط اساسی همچون مهریه، نفقه، اجرت المثل و حضانت فرزندان به زندگی مشترک خود پایان دهند. عامل دیگری که شاید زوجین، طلاق توافقی را برای جدایی انتخاب می‌کنند مدت کوتاه رسیدگی و صدور حکم عدم امکان سازش است. زوجین به جای این که ماه‌ها در راهروهای پرپیچ و خم دادگاه‌ها رفت و آمد کنند، ترجیح می‌دهند که هزینه و وقت کمتری را صرف نمایند و از کوتاه‌ترین راه به خواسته خود برسند. شاید جلوگیری از همین رشد روز افزون طلاق توافقی نیز قانونگذار را بر آن داشته است که بر طبق قانون جدید حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ مشاوره قبل از طلاق را در شهرهای بزرگ از جمله تهران اجرایی نمایند.
بنظر می‌رسد فارغ از این که جلسات مشاوره قبل از طلاق و طولانی شدن روند صدور حکم عدم امکان سازش می‌تواند مثمرثمر باشد یا نه ؟
مهم این است که عوامل اختلاف و تصمیم بر جدایی زوجین بررسی و با فرهنگ سازی و برنامه ریزی از مرحله پیش از ازدواج، با مستحکم کردن پایه‌های ارتباطات زوجین جلوی این پدیده مذموم و متزلزل شدن پای‌های زندگی مشترک گرفته شود.

عمده‌ترین علل طلاق توافقی چیست؟

آنچه بر طبق آمار و تجربیات حاصل از گفته‌های مراجعین برای انجام طلاق توافقی می‌توان به آن استناد کرد این است که عوامل عمده طلاق در کشور ما عبارتند از: مشکلات اقتصادی، خیانت، عدم برآورده شدن نیازهای جنسی، اعتیاد، دخالت خانواده‌ها و ….
شایسته است زوجین قبل از تصمیم برای جدایی با اراده برای حل مشکلات و با استفاده از کمک مشاورین روانشناسان زبده و گاها کمک از خانواده‌ها و …. تلاش نمایند تا با حل مشکلات از طلاق و جدایی جلوگیری نمایند و با تصمیمات آنی و از سر عصبانیت آینده خانواده را دچار آسیب نکنند.
همچنین مسئولان امر می‌توانند با آموزش‌های لازم قبل از ازدواج به جوانان این امکان را بدهند که با آگاهی و معیارهای مناسب شریک زندگی خود را انتخاب نمایند که یک انتخاب درست و منطقی و تشکیل یک زندگی با پایه‌های استوار بهترین راه برای کاهش طلاق و کشورمان است.
همچنین بهبود وضعیت معشیتی و اقتصادی و ایجاد شغل برای جلوگیری از بیکاری زوجین راهکار دیگر است برای جلوگیری از متزلزل شدن پایه‌های زندگی مشترک و طلاق زوجین. در نهایت امید است با بهبود و آگاهی و مهارت‌های زوجین پیش از ازدواج و ارتقاء سطح کیفی و اقتصادی زندگی هر روز مشاهده کاهش طلاق و جدایی میان زوجین باشیم.

درج پاسخ